niedziela, 18 sierpnia 2013

# 74 Jak rozpoznać kosmetyk naturalny? (II)

Witajcie,
dzisiaj kolejna część postu dotycząca kosmetyków naturalnych. Dla tych, którzy nie czytali części pierwszej odsyłam do małego wprowadzenia klik


Zgodnie z zapowiedzią czas się przyjrzeć najbardziej znanym certyfikatom ekologicznym, dzięki czemu łatwiej znaleźć na półce w sklepie ten produkt, który rzeczywiście zasługuje na miano kosmetyku EKO. Ponadto z każdej grupy certyfikatów znalazłam parę kosmetyków, które posiadają dany certyfikat.


Kosmetyki certyfikowane są w dwóch kategoriach: "kosmetyk ekologiczny" i "kosmetyk ekologiczny i organiczny". W obydwóch kategoriach minimalne stężenie składników naturalnych wynosi 95%. W przypadku "kosmetyku ekologicznego i organicznego", co najmniej 10% wszystkich surowców i 95% substancji roślinnych, musi być certyfikowanych jako organiczne. Dla kosmetyku ekologicznego wymogi te wynoszą odpowiednio - minimum 5% i minimum 50%. 

Floslek, beEco certyfikowane kosmetyki organiczne klik
Kosmetyki Ava Laboratorium klik
Marilou Bio klik
Cattier klik
Argiletz klik

----------------------------------------------------


Jest to certyfikat tylko francuskich producentów (m.in. Yves Rocher), który oznacza,że w produkcie użyto minimum 95% składników naturalnych lub pochodzenia ze źródeł naturalnych, minimum 95% składników roślinnych certyfikowanych z zasadami rolnictwa ekologicznego, minimum 10% zawartości produktu jest certyfikowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego. Certyfikat ten zezwala na użycie 5% surowców syntetycznych (pod warunkiem,że nie mają odpowiedników naturalnych).----------------------------------------------------Kolejny certyfikat jest bardziej rygorystyczny w porównaniu do poprzedniego. Wydawany przez tą samą organizację certyfikującą co poprzedni, ale w przypadku tego certyfikatu kosmetyk musi spełniać następujące zasady: minimum 95% składników naturalnych lub pochodzące ze źródeł naturalnych, minimum 50% składników roślinnych certyfikowanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, minimum 5% zawartości produktu jest certyfikowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.


Sanoflore klik
Cattier klik
Plante System klik 

----------------------------------------------------


Organizacja ta posiada trzy poziomy certyfikacyjne, które oznaczone są gwiazdkami.

*
KOSMETYK NATURALNY
znajdziemy w nim wodę, składniki naturalne, składniki pochodzenia naturalnego oraz substancje identyczne z naturalnymi

**
KOSMETYK NATURALNY, CZĘŚCIOWO EKOLOGICZNY
Minimum 15% substancji naturalnych niemodyfikowanych chemicznie, 
maksymalnie 15% substancji niemal naturalnych. 
Co najmniej 70% substancji naturalnych musi pochodzić z kontrolowanych ekologicznych upraw lub z dzikiego zbioru, 

***
KOSMETYK EKOLOGICZNY
Minimum 20% składników naturalnych, nie modyfikowanych chemicznie,
maksimum 15% składników niemal naturalnych.
Co najmniej 95% składników naturalnych musi pochodzić z kontrolowanych ekologicznych upraw lub z dzikiego zbioru.

Pat&Rub, kosmetyki linii Żurawina - Cytryna klik
Dr. Haushka klik
Sante klik
Weleda klik
----------------------------------------------------


Certyfikat ten informuje,że do produkcji kosmetyków użyto tylko surowce naturalne oraz certyfikowane surowce organiczne.  Nie określono ich procentowej zawartości, ale kosmetyk musi spełniać wszystkie wytyczne (m.in. to, że produktu nie testowano na  zwierzętach w całym cyklu produkcji kosmetyku, nie stosowano surowców pochodzących od martwych zwierząt (tj. olej żółwi, olej z norki, tłuszcz ze świstaka, kolagen zwierzęcy), zastosowano naturalne substancje konserwujące, opakowanie jest ekologiczne i biodegradowalne, proces produkcji tego kosmetyku jest bezpieczny dla środowiska naturalnego, nie stosowano produktów i metod modyfikacji genetycznej.

Alterra klik
Plante System klik 
Dr. Haushka klik
Sante klik
Lavera klik
Weleda klik
----------------------------------------------------

Lubicie kosmetyki naturalne? 
Chętnie się również dowiem co myślicie o tego typu postach - lubicie czytać takie ciekawostki czy wolicie recenzje kosmetyczne?

Pozdrawiam

Prześlij komentarz